ANNE - BEBEK EĞİTİMİ

ANNE - BEBEK EĞİTİMİ

Yenidoğan bakımı konusundaki deneyimleri ve olumlu yaklaşımları ile, yeni doğum yapmış annelere heyecanlı zamanlarında destek olmaktadır.

Yenidoğan Eğitim Ziyareti: 90 dakika

Cese Akademi Eğitim Merkezi’nin deneyimli yenidoğan hemşiresi annenin belirlediği zamanda eve geliyor, önce bebeğin ve annenin bakımını yapıyor, sonra da anneye bebek bakımı konusunda eğitim veriyor. Ziyaretin içeriği şöyle:

+ Yenidoğan Bebek Bakımı
+ Cilt bakımı
+ Göbek bakımı
+ Göz, kulak, burun, ağız, tırnak ve alt bakımı
+ Sarılık kontrolü
+ Anne Bakımı
+ Meme bakımı
+ Kanama kontrolü
+ Dikiş ve yara bakımı
+ Vital bulguların kontrolü
+ Beslenmeye yönelik bilgilendirme
+ Anne Eğitimi
+ Yeni doğanın banyosu
+ Yeni doğanın beslenmesi
+ Yeni doğanın uyku düzeninin ayarlanması
+ Beslenme hazırlığı ve beslenme materyallerinin hazırlığı
+ Gaz problemleri ve çözümü
+ Bebek vücut ısısının korunması

Bebek masajı eğitimi: 45 dakika

CESE AKADEMİ EĞİTİM Merkezi’nin deneyimli yenidoğan hemşiresi annenin belirlediği zamanda eve geliyor, anneye bebek masajının faydalarını ve çeşitlerini anlatıyor, sonrasında da uygulamalı eğitim veriyor. Masaj eğitiminin içeriği şöyle:

+ Yüz masajı
+ Karın masajı
+ Kol masajı
+ Sırt masajı
+ Bacak masajı
+ Ayak masajı
+ Sakinleştirme masajı
+ Bebeği aktif hale getirecek masaj
+ Gaz için yapılması gereken masaj
+ Diş çıkarılma şikayetlerini azaltmak için masaj

Bebek masajı, bebeği ile anne arasındaki duygusal bağı güçlendirecek ve yakınlaşmalarını sağlayacak güçlü bir iletişim yoludur. Annenin bebeğine sevgiyle ve şefkatle dokunması veya konuşarak iletişim kurması bebeğin sevildiğini, istendiğini, değer verildiğini anlatır. Aynı şekilde anne de masaj sayesinde bebeğini daha yakından tanıyabilir ve onu daha iyi anlayabilir.

Masaj bebeği sakinleştiren ve rahatlatan bir uygulamadır. Bebeğin vücudunun dokunma yoluyla uyarılması vücutta bir dizi biyokimyasal değişiklikleri başlatır, stres hormonlarının düzeyini azaltır ve seretonin (uykuyu başlatan madde) miktarını arttırır. Zor bebekler masajla rahatlayarak sakinleşir ve uyurlar. Yine masajla bebeğin dolaşım sistemi aktive olur, kalbin iş yükü azalır ve solunum ve sindirim sistemi daha etkin hale gelir.